Johan Köhler – ny VD på Elkapsling
Elkapsling AB har glädjen att meddela att Johan Köhler tillträder som ny verkställande direktör från och med den 1 september 2025. Johan kommer att vara en stark tillgång för Elkapslings framtid.
Johan har över två decenniers erfarenhet av ledarskap inom några av Sveriges mest välkända industribolag, bland annat Volvo och Scania.
Han har varit verksam i flera delar av världen – från Baltikum och Mellanöstern till Japan och Västafrika och har lett komplexa projekt och organisationer.
Han tillträder nu rollen som VD i ett företag med både långa traditioner och höga ambitioner för framtiden.
”Vi ser fram emot att fortsätta utveckla Elkapsling tillsammans med Johan Köhler,” säger nuvarande vd Jakob Sandwall som framåt kommer att axla rollen som styrelseordförande i Elkapsling AB samt ansluta till divisionsledningen för Lagercrantz Group, Elkapslings ägare sedan 2012. ”Hans gedigna erfarenhet kommer att bli ett värdefullt tillskott i vår fortsatta satsning på kundanpassade lösningar, hög leveransprecision och hållbar tillväxt”, fortsätter Jakob.
– Jag är både stolt och ödmjuk inför uppdraget att leda Elkapsling vidare, säger Johan Köhler. Bolaget har en stark position på marknaden och ett engagerat team. Jag ser fram emot att tillsammans med medarbetarna fortsätta utveckla verksamheten med fokus på innovation, kvalitet och långsiktig hållbarhet.